Günlük Analizler

Piyasalar Hafta Başında Neyi Fiyatlıyor?
Temel Analiz

USDJPY
Piyasalar hafta sonu tatilinden döndü. Güne Japonya’dan gelen perakende satışlar ile başladık. Geçen yılın nisan ayına göre beklenti yüzde - 1,2 iken satışlar -0,8 olarak beklenti yönünde geldi. ABD piyasaları ise bugün anma günü nedeniyle tüm gün tatil olacak. TSİ dün gece konuşması bulunan St. Louis Fed Başkanı James Bullard, para politikasının ABD'de son yıllarda düşüş gösteren iş gücüne katılım oranını çok fazla etkileyemeyeceğini söyledi. Cuma günü ise Harvard Üniversitesi’nde konuşan FED Başkanı Janet Yellen, ekonominin tam istihdam olarak kabul edilen işsizlik oranına ulaştığını ve enflasyonun yüzde 2 hedefine ilerlediğini belirterek, "Daha öncede söylediğim gibi Fed'in faizleri zaman içinde kademeli ve dikkatli şekilde yükseltmesi uygun olacaktır" dedi. USDJPY paritesi bu sabah 111,33 seviyesinde fiyatlanmaktadır. Gün içinde aşağı yönlü bir harekette 110,02 destek seviyesi takip edilebilir. Yukarı yönlü bir harekette ise 111,48 direnç seviyesine yükseliş gösterebilir.
EURUSD
ABD piyasalarının tatil olduğu günde Euro Bölgesi’nden gelen yoğun veri akışını takip ediyor olacağız. Avrupa’nın güçlü ekonomilerinden Almanya’da ithalat fiyat endeksinin aylık bazda geçen aya göre yüzde 0,7’den yüzde 0,4’ e azalması bekleniyordu. Endeks yüzde -0,1 olarak açıklandı. Euro Bölgesi’nde de işletme ve tüketici anketi sonuçları, işletme ortamı, tüketici güveni, tüketicinin enflasyon beklentisi açıklanacak makro veriler arasında yer alıyor. Aynı saat içinde 12.00’da mayıs ayına ilişkin bölgenin satış fiyat beklentileri, hizmet hissiyatı ve sanayi güveni takip edilecek. Haziran ayı FOMC toplantısı yaklaşırken FOMC üyelerinin konuşmaları ekstra önem kazanıyor. St. Louis Fed Başkanı James Bullard, bugün ki açıklamalarında "Para politikası işgücüne katılım üzerinde anlamlı bir değişim getiremez" dedi. FED Başkanı Janet Yellen da Cuma günü gelecek aylarda faiz artışına gidilmesinin uygun olacağını söyledi. Almanya’dan öğleden sonra 15.00’da gelecek TÜFE verisinde piyasa beklentisinin mayıs ayı için yüzde -0,4 ten yüzde 0,3’ e artış olduğu söylenebilir. EURUSD paritesi bu sabah 1,1118 seviyesinde fiyatlanmaktadır. Gün içinde aşağı yönlü bir harekette 1,1097 destek seviyesi takip edilebilir. Yukarı yönlü bir harekette ise 1,1136 direnç seviyesi test edilebilir.
USDTRY
Geçtiğimiz hafta AK Partinin 2. Olağanüstü Kongresinde Genel Başkan olarak açıklanan Binali Yıldırım 65. Hükümetin Bakanlar Kurulu listesini açıklamış idi. Dün TCMB güven oylaması için toplandı. 315 oyla Meclis'ten güvenoyu alan 65. Hükümet için anayasal sürecin tamamlamasının ardından resmen kurulmuş oldu. Haftanın ilk işlem gününde yurt içinde beklenen makro veri bulunmazken ABD piyasaları da anma günü nedeniyle tatil olacak. USDTRY paritesi için bugün işlem hacminin düşük olması beklenebilir. USDTRY paritesi bu sabah 2,9635 seviyesinde fiyatlanmaktadır. Gün içinde aşağı yönlü bir harekette 2,9585 destek seviyesi test edilebilir. Yukarı yönlü bir harekette ise 2,9686 direnç seviyesi takip edilebilir.

Piyasalarda USDTRY ve EURUSD
Temel Analiz


09.05.2016
USDTRY
Geçtiğimiz Cuma günü ABD’de piyasa oldukça hareketli idi. FOMC üyelerinin konuşmaları ard arda takip edilirken tarım dışı istihdam rakamı nisan ayı için beklentinin oldukça altında kaldı ve 160K olarak kaydedildi. İşsizlik oranı ise nisan ayında beklenti doğrultusunda yüzde 0,5 olarak kaldı. Goldman Sachs, tarım dışı istihdam rakamının ardından Fed'in faiz artırımının zamanlaması için tahminini Haziran'dan Eylül'e erteledi. Yurt içinde ise kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye’nin kredi notunu BB+ olarak teyit etti, kredi notu görünümünü 'negatif'ten durağan'a yükseltti. Bugün USDTRY paritesi 2,9220 seviyelerinde fiyatlanmaktadır. Bu sabah TÜİK tarafından açıklanan sanayi üretimi verisi yüzde 2,9 olarak açıklanırken beklenti yüzde 5,1 idi. ABD tarafında bugün Chicago Fed Başkanı Evans’ın konuşması takip edilecek. TSİ 20.00’da da FOMC üyesi Kashkari konuşma yapacak. USDTRY paritesi için gün içinde 2,9315 direnç seviyesi takip edilebilir. Aşağı yönlü bir harekette ise 2,9179 destek seviyesi test edilebilir.
EURUSD
Euro Bölgesi’nde Cuma günü perakende satın alma müdürleri endeksi bir önceki döneme göre azalış göstererek 47,9 olarak kaydedildi. Ayrıca Almanya Merkez Bankası Başkanı Weidmann’ın konuşması takip edildi. ABD’de ise piyasaların yakından takip ettiği tarım dışı istihdam beklentilerin altında geldi. Beklentisi istihdamın 202 bin kişi artması yönünde iken tarım dışı istihdam 160 bin kişi arttı. Bugün ise Euro Bölgesi’nde yatırımcı güveni mayıs ayında beklentilerin üzerinde artış gösterdi. Yatırımcı güveni endeksi 5,7 puandan 6,2 puana çıktı. Piyasalarda beklenti endeksin 6,0 puana çıkacağı yönündeydi. ABD’de ise bugün makro veri akışında sakinlik hakimken, Chicago Fed Başkanı Evans ve Minneapolis Fed Başkanı Kashkari’nin konuşması yer alıyor. EURUSD paritesi bugün 1,1392 seviyesinde fiyatlanmaktadır. Gün içinde paritenin yükseliş hareketinde 1,1417 direnç seviyesi test edilebilir. Aşağı yönlü hareketin devamı halinde ise 1,1368 destek seviyesi takip edilebilir. Ayrıca bölgede Eurogroup toplantısı gerçekleştirilecek.

Enflasyon Rakamının Ardından Kurlar
Temel Analiz


USDTRY
Bugün yurt içinde açıklanan tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık %0,78 arttı. Nisan ayına ilişkin piyasaların TÜFE beklentisi yüzde 1,00 olacağı yönünde iken yüzde 0,78 olarak kaydedildi. Geçen yılın nisan ayına göre ise yüzde 7,46’dan yüzde 6,57’ye geriledi. Üretici fiyat endeksi de nisan ayında yüzde 0,52 olarak açıklandı. ABD’de TSİ 00.30’da konuşması takip edilen San Francisco Fed Başkanı John Williams, ABD ekonomisinin daha yüksek faiz oranları için hazır olduğunu belirtirken, faiz artırımım varlık fiyatlarında geniş tabanlı düşüşlere yol açması riski olduğuna işaret etti. ABD piyasalarında bugün FOMC üyesi Mester’ın konuşması yer alıyor. Konuşma 17.30’da başlayacak. USDTRY paritesi bu sabah 2,7956 seviyesinde fiyatlanmaktadır. Gün içinde paritenin 2,80 seviyesini aşması halinde 2,8060 direnç seviyesini test edebilir. Aşağı yönlü bir harekette ise 2,7916 destek seviyesi takip edilebilir.
USDJPY
Dün Çin piyasaları tatil nedeni ile kapalı idi. Japonya’dan imalat PMI’yı nisan ayı için beklentinin üzerinde 48,2 olarak kaydedildi. Bugün’de Japonya’da piyasalar kapalı olacak. Çin’den bu sabah gelen Caixin imalat satın alma müdürleri endeksi beklentinin aksine düşüş gösterdi ve 49,4 olarak açıklandı. USDJPY paritesi bu sabah yatay seyrinde 105,75 seviyesinde fiyatlanmaktadır. ABD’nin ekonomik ajandasında bugün yoğunluk bulunmazken FOMC üyesi, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester’in 17.30’daki konuşması takip edilecek. Japonya Merkez Bankası Başkanı Harihuko Kuroda bugün ki açıklamalarında, Japon Yeni'nin değer kazanmasının ekonomi ve fiyatlar üzerinde olumsuz etkileri olabileceğini söyledi. USDJPY paritesi için bugün 106,02 direnç seviyesi ve 105,11 destek seviyesi takip edilebilir.
EURUSD
Euro Bölgesi’nde dün imalat satın alma müdürleri endeksi pozitif gerçekleşirken 51,7 olarak kaydedildi. Almanya’da ise Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Almanya Merkez Bankası Başkanı Weidmann, ECB'nin genişlemeci para politikasının uygun olduğunu, ancak kesinlikle gerekli olduğundan daha uzun süre uygulanmaması gerektiğini söyledi. ABD tarafında ise üretim satın alma müdürleri endeksi beklentinin altında kaldı ve bir önceki ayki seviyesinde, 50,8 olarak kaldı. ISM imalat satın alma müdürleri endeksi, nisan ayında 51,8 seviyesinden 50,8 seviyesine geriledi. Endeks için beklenti 51,4 idi. Ayrıca Euro Bölgesi’nde Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Drahgi’nin açıklamaları yer aldı. Draghi konuşmasında “Genişlemeci para politikasına devam etmenin alternatifi yok. Çok düşük faiz oranları masum değil. Global düşük faiz ortamı dünya ekonomisindeki zorlukların nedeni değil sonucu.” dedi. Bölge’de bugün mart ayı üretici fiyat endeksi bekleniyor. Euro, dün ABD Doları karşısında son 6,5 ayın en yüksek seviyesi 1,1535' i gördü. EURUSD baktığımızda bu sabah 1,1558 seviyesinde işlem görmektedir. Paritede bugün yükseliş hareketinin devam etmesi halinde 1,1615 direnç seviyesi test edilebilir. Aşağı yönlü bir harekette ise 1,1525 destek seviyesi takip edilebilir.

USDTRY, EURUSD ANALİZİ- 02.05.2016
Temel Analiz

USDTRY
Geçtiğimiz hafta yurt içinde ticaret açığı rakamı -4,95B olarak kaydedildi. Mart ayında ticaret açığında beklenen düşüş beklentiyi karşıladı. Turizm gelirleri ise birinci çeyrekte azalarak 6,57B’dan 4,07B’a geriledi. Bugün ise ekonomik ajanda da yer alan nisan ayına ilişkin imalat PMI 48,90 olarak açıklandı. Bugün ABD kanadında ise piyasalar Atlanta Fed Başkanı Lockhart’ın konuşmasını izleyecek. Bugün TSİ 2.15’ de konuşma yapan New York Fed Başkanı William Dudley, global finansal krizden 7 yıl sonra Fed'in daha fazla sayıda şirkete iskonto penceresine ulaşım imkanı vermesinin değerlendirilmesi gereken bir fikir olduğunu ifade etti. Ayrıca ABD’de üretim satın alma müdürleri endeksi ve ISM imalat satın alma müdürleri endeksinin açıklanması bekleniyor. USDTRY paritesi bugün 2,7950 seviyesinde fiyatlanırken gün içinde 2,80’in altındakini düşüşünü devam ettirmesi halinde 2,7905 destek seviyesi görebilir. Yukarı yönlü bir hareket gözlenirse 2,7984 direnç seviyesini test edebilir.
EURUSD
Cuma günü Euro Bölgesi’nde tüketici fiyat endeksi yıllık bazda beklentinin üstünde yüzde -0,2’ye geriledi. Çekirdek TÜFE ise bir önceki endeks olan yüzde 1,0’dan yüzde 0,8’e düşüş yaşadı. Yine Euro Bölgesi’nde GSYİH oranı birinci çeyrekte çeyreklik bazda beklentilerin üzerinde yüzde 0,6’ya yükseldi. Bölgede mart ayına ilişkin işsizlik oranı tahminleri yüzde 10,3’e gerileyeceği yönünde iken beklenti doğrultusunda yüzde 10,2 olarak açıklandı. ABD tarafında konuşması takip edilen FOMC üyesi Kaplan, Fed'in istihdam ve enflasyon hedeflerine yaklaşıldığı ortamda kısa vadeli faizlerin artırılması için bastıracağını söyledi. ABD’de makro veriler arasında takip ettiğimiz Michigan tüketici hissiyatı nisan ayında 89,0 olarak bir önceki döneme göre düşerken beklentilerinde altında kaldığı gözlendi. EURUSD bugün 1,1489 seviyesinde fiyatlanmaktadır. Euro Bölgesi’nden imalat satın alma müdürleri endeksi tahminlerin üzerinde 51,7 olarak açıklandı. Ayrıca bugün bölgede 17.00’da ECB Başkanı Mario Draghi’nin konuşması takip edilecek. 15.50’de FOMC üyesi Locart’ın konuşması takip edilecek. Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Almanya Merkez Bankası Başkanı Weidmann bugün ECB'nin genişlemeci para politikasının uygun olduğunu, ancak kesinkle gerekli olduğundan daha uzun süre uygulanmaması gerektiğini söyledi. Ayrıca ABD’de üretim PMI ve ISM imalat satın alma müdürleri endeksi takip edilecek. EURUSD için bugün gün içindeki gelişmelere bağlı olarak yükseliş hareketini aşağı çevirir ise 1,1462 destek seviyesi test edilebilir.

Piyasalarda Bugün Neler Fiyatlanıyor?
Temel Analiz


USDTRY
Dün iç piyasalarda nisan ayına ait tüketici güveninin bir önceki aya göre yüzde 2,2 oranında artış gösterdiği kaydedildi. ABD’de ise açıklanan işsizlik başvuruları beklentinin aksine düşüş gösterdi. USDTRY paritesine bugün bakıldığında 2,8294 seviyesinde fiyatlandığı görülüyor. Bugün iç piyasada makro veri akışında sakinlik hakim. Analizin yazıldığı sırada açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, TCMB Başkanlığı’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Şimşek ifadelerinde Merkez Bankası Başkanı'nın atama süresinin iyi yönetildiğini belirterek, "Piyasalar da buna olumlu tepki verdi" sözlerine yer verdi. ABD kanadında bugün üretim satın alma müdürleri endeksi açıklanacak. Beklenti 52,0 puan olacağı yönünde. USDTRY paritesi için bugün 2,8342 direnç seviyesi ve 2,8243 destek seviyesi takip edilebilir.
EURUSD
Dün faiz kararını açıklayan Avrupa Merkez Bankası(ECB) faiz oaranında değişime gitmeyerek yüzde 0,0 oranında bıraktı. Konuşmasını takip ettiğimiz ECB Başkanı Mario Draghi, faiz oranlarının uzun bir dönem için cari seviyede veya daha düşük olacağını ifade ederek daha fazla faiz indirimi için kapıyı açık bıraktı. ABD kanadında ise işsizlik başvuruları beklentilerin aksine düşüş gösterdi ve 43 yılın en düşük seviyesini gördü. İşsizlik başvuruları 6 bin kişi düşüşle 247bine geriledi. EURUSD paritesi bu sabah 1,1289 seviyesinden işlem görmektedir. Bugün ise piyasalarda PMI rakamları fiyatlanıyor olacak. Euro Bölgesi’nde imalat satın alma müdürleri endeksi beklentinin aksine düştü ve 51,5 olarak açıklandı. Markit bileşik satın alma müdürleri endeksinde ve hizmet PMI da piyasa tahminlerini karşılamadı. 13.00’da Euro Bölgesi’nde Avrupa Maliye Bakanları toplantısını izliyor olacağız. ABD’de ise üretim satın alma müdürleri endeksi bekleniyor. EURUSD kurunda bugün 1,1309 direnç seviyesi ve 1,1264 destek seviyesi takip edilebilir.

Mart 2015'den bu yana en düşük seviye
Temel Analiz


21 Nisan 2016 11:13
İsveç Merkez Bankası sabah gerçekleştirdiği toplantıda gösterge faiz oranını -0,50 seviyesinde tuttu. Ayrıca 45 Milyar SEK tutarında daha devlet tahvili almaya karar verdi. Bu, İsveç Kronu'nun tahmin edilenden daha hızlı değerlenmesi ve enflasyondaki yükselişte kırılma yaşanması riskini azaltacak" ifadelerine yer verildi. Bu nokta da enflasyonun artmakta olduğunu ve fiyat istikrarının sağlanması için gerektiğinden daha fazlasını yapmaya hazır olduklarını belirttiler.
Gelen açıklamaların ve hamlelerin ardından İsveç Kronu, Euro karşısında Mart 2015’ten bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktı. Yıl başında yaşanılan sert değer kaybının ardından EURSEK paritesinde gözlemlenen sert toparlanmanın tekrar gerçekleşebilecek olması yatırımcıları tedirgin etmeye devam ediyor. Özellikle gün içerisinde Avrupa merkez bankasından da açıklamaların gelecek olması yön arayışları için Draghi’nin beklenmesini sağlamaktadır.

Gündem AMB'nın Faiz Kararı
Temel Analiz


USDTRY
Dün TCMB PPK toplantısından çıkan karar piyasaları şaşırtmadı. Faiz koridorunun üst bandında 50 baz puanlık indirim yapılmış olması beklentileri karşıladı. Kur tarafında da TRY, USD karşısında değer kazandı. Bu sabah ise USDTRY paritesi 2,8200 seviyesinden işlem görmektedir. Faiz kararı için gelen yorumlara bakıldığında JP Morgan ve Morgan Stanley, TCMB'nin faiz indirimlerine devam etmesini beklediklerini açıkladılar. Bu sabah iç piyasalarda açıklanan tüketici güven endeksi nisan ayında yüzde 2,2 artış gösterdi. ABD’de ise bugün işsizlik başvurularına ilişkin rakamlar ve Phidelphia Fed imalat endeksi açıklanacak. USDTRY paritesi için yukarı yönlü bir toparlanma yaşanır ise 2,8373 direnç seviyesi test edilebilir. Tekrar TRY lehine bir hareketlilik görülürse 2,8158 destek seviyesi takip edilebilir.
EURUSD
Bugün Euro Bölgesi’nde Avrupa Merkez Bankası’nı takip edeceğiz. AMB, faiz oranı kararını 14.45’de açıklayacak. Ardından 15.30’da AMB’ dan basın açıklaması yapılacak. Piyasalarda beklenti faizin yüzde 0,0 olarak kalacağı yönünde iken EURUSD bu sabah 1,1295 seviyesinden fiyatlanmaktadır. Yine Euro Bölgesi’nde tüketici güveninin Nisan ayındaki durumu açıklanacak. Tahminler -9,,7’den -9,5’e toparlanacağı yönünde. ABD kanadında ise bugün piyasa sakin olmakla birlikte piyasanın yakından takip ettiği işsizlik başvuruları açıklanacak. Beklenti Başvuru sayısının 253K’den 263K’e yükseleceği yönünde. Philadelphia Fed imalat endeksinde ise 12,4 puandan 8,9 puana gerileme bekleniyor. EURUSD bugün AMB’ a vereceği tepkiyi yakından izlemekle beraber kurda 1,1344 direnç seviyesi test edilebilir. Aşağı yönlü bir harekette ise 1,1273 destek seviyesine geri çekilme yaşanabilir.
USDJPY
Moody’s, Japonya için son ekonomik trendlerin daha fazla parasal gevşemeye ihityaç duymasına ve mali politikayı yeniden değerlendirmesine işaret olduğunu bildirdi. S&P’de Japonya’nın uzun ve kısa vadeli kredi notlarını A+/A-1 olarak teyit etti. Görünümü 'durağan' olarak devam ettirdi. BOJ Başkanı Kuroda ise geçtiğimiz hafta düzenlenen G20 maliye bakanları toplantısından çıkan sonuç bildirgesinin BOJ'un yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmak için gerektiğinde para politikasını daha fazla gevşetmesini engellemediğini söyledi. Bugün USDJPY paritesine baktığımızda 109,69 seviyesinde fiyatlandığı görüyoruz. Bugün ABD’de işsizlik başvuruları takip edilecek. Kurda ise 110,07 direnç seviyesi test edilebilir. USDJPY’nin aşağı yönlü bir hareketinde ise 109,20 destek seviyesi takip edilebilir.

Yeni Hafta EURUSD ve USDTRY Kurları
Temel Analiz


EURUSD
Euro Bölgesi’nde Cuma günü açıklanan ticaret dengesi bir önceki döneme göre artarak 6,2B’dan 19,0B’a olarak kaydedildi. Bunun yanı sıra Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, açıklanan veriler kısa vadeli görünüme yönelik bazı karışık sinyaller gönderiyor. Ancak ECB, büyümeyi desteklemek için yapabileceği ne varsa yapacak.” açıklaması yaptı. ABD tarafında ise New York empire state imalat endeksi beklentinin oldukça üzerinde bir artışla 9,56 seviyesine geldi. Sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı ABD’de beklentileri karşılamazken Michigan tüketici hissiyatı nisan ayında 91,0 puandan 89,7 puana geriledi. Piyasa tüketicilerin hissiyatında olumlu bir artış bekliyordu. Cuma günü açıklama yapan Chicago Fed Başkanı Evans, faizleri tekrar artırmadan önce yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşılması ve hedefin hafif şekilde aşılmasının beklenmesinin daha iyi olacağını savundu. EURUSD bu sabah 1,1298 seviyesinde fiyatlanmaktadır. Gün içinde ABD piyasasını yakından takip edeceğiz. ABD’de FOMC üyesi Dudley’in konuşması yer alıyor. 19.30’da da Bir başka FOMC üyesi Kashkari konuşma yapacak. EURUSD paritesinde bugün 1,1325 direnç seviyesini test etmesi beklenebilir. Yön aşağı çevrildiğinde ise 1,1271 destek seviyesi takip edilebilir.
USDTRY
Haftanın ilk işlem gününde 2,8554 seviyesinde fiyatlanmaktadır. Resmi Gazete’de TCMB Başkanlığına Murat Çetinkaya’ nın atanması kararı yayınladı. 19 Nisan’da da Erdem Başçı’nın görev süresi doluyor. Erdem Başçı, Cuma günü Washington DC’de IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları sırasında 'Türkiye’de Dengeli Büyüme Görünümü' konulu bir sunum yaptı. Başçı, enflasyonda başlayan düşüşün devam edeceğinin öngörüldüğünü açıklanan yapısal reformların uygulanması ile Türkiye’nin büyüme potansiyelinin önemli ölçüde artabileceğini vurguladı. Cuma günü açıklanan yılsonu TÜFE tahmini yüzde 8,29’dan yüzde 7,91’ e geriledi. USDTRY paritesi için bugün piyasada yerl FED Başkanlarının konuşmalarını takip edeceğiz. New York Fed Başkanı William Dudley ve Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari’nin konuşmaları yer alıyor. USDTRY için bugün 2,8633 direnç seviyesi test edilebilir. Parite şu anki yatay seyrini aşağı yönlü olarak çevirirse 2,8494 seviyesinde desteklenebilir.

MEKSA FX TEKNİK ANALİZ 13.04.2016
Temel Analiz


GBPUSD 1,4200/1,4178 Desteğine Yaklaşıyor
GBPUSD Brexit konusunda yapılacak referanduma doğru ağır ağır ilerlerken, bu referandumun üzerinde yarattığı baskı da artmaya devam ediyor. Gün içinde gerçekleşen ekonomik veriler sınırlı etkiler yaratsa da, parite kendini mutlaka sert hareketler sergilemek zorunda hissediyor.
Geçtiğimiz gün de sabah saatlerinde gelen veriler ile yukarı yönlü harekete geçen parite hızla geri çekilmeye başladı. Ardından bir düzeltme ve yeniden aşağı. Fark ettiyseniz düzeltmeler ve hareketler gayet hızlı gerçekleşiyor. Bu duruma alışın diye paylaşıyorum. Referanduma a kadar başlayan hareketin aniden geri dönüşleri gözlenebilir. Bu her iki yön için de geçerli.
Bugüne baktığımızda yaşanan yukarı hareket sonrası geri çekilmeler gözleniyor. Bu geri çekilmeler 1,4200/1,4178 araaralığını geçmediği sürece sorun yok. Bu aralığın üzerinde kalınması durumunda yeniden yukarı hareket ile 1,4271 1,5329 1,4356 ve 1,4423 e doğru yukarı hareketler ile karşılaşabiliriz. Ancak bahsettiğimiz kırılma aralığı aşağı yönlü geçilirse, 1,4120 ve 1,4065 e doğru geri çekilme hareketleri ile karşılaşma potansiyelimiz artacaktır. Bu nedenle çok ısrarcı olunmaması gerekiyor.
ALTIN 1244 Desteğine Yaklaştı...!
ALTIN için dünkü analizde 1244 desteğinin üzerinde kalındığı sürece geri çekilmelerin düzeltme olarak adlandırılabileceğini, geçen hafta direnç olarak kullandığımız bu seviyenin artık kısa vadeli destek olarak kullanılacağını belirtmiştik. Zaten ALTIN da bu desteğe yakın yerlerden alıcılar ile karşılaştı.
Bugüne baktığımızda ise, 1244 desteğine oldukça yaklaştığımızı 1246 seviyesinde hareket ettiğmiz görüyoruz. Bu güzel haber. Kritik destek ve dirençlere yakın yerlerden yapılan işlemlerin risk/getiri oranı daha fazla olur. Bu koşulda da 1244 seviyesi kırılmadığı sürece 1252,05 1256,41 1260,75 ve 1263,50 heefli yukarı hareketler gözlenebilir.
Ancak belirttiğimiz destek kırılırsa, aşağı hareket ihtimalimiz biraz daha kuvvetleneceği için 1235,74 ve 1229,35 e doğru yukarı hareketler gözleyebiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, Amerika dan 15:30 da gelecek veriler. Bu veriler ile hareketlenen ALTIN ın 1244 ün ne tarafında olacağı oldukça önemli. Üzerinde yukarı hareketi, altında ise aşağı hareketi destekleyebilir.
EURUSD Günlük Görünüm
EURUSD geçtiğimiz gün bahsettiğimiz gibi 1,1450 direncinin üzerinde kalmaya başaramayarak geri çekilme hareketini gerçekleştirdi. Ancak bu hareket bir düzeltme olarak kalmaya devam ediyor. Biliyorsunuz ki, ana destek seviyemiz 1,1320/1,1280 aralığı.
Bugün de senaryo da değişiklik yok. 1,1280/1,1320 aralığı kırılmadığı sürece kısa vadeli yukarı trend dahilinde yeniden 1,1397 1,1442 1,1470 ve 1,1516 ya doğru hareketler mümkün. Bu nedenle aşağı hareketin devamı için bu bölgenin kırılması şart. Ancak bu aralık kırılabilirse 1,1220 ve 1,1178 e doğru geri çekilme mümkün olabilir.
Bugün 15:30 da Amerika dan gelecek olan perakende satışlar verisi ve ÜFE rakamları parite üzerinde etkili olabileceği için yakından takip edilmeli. Hareket yaratma potansiyeli oldukça kuvvetli.
Serkan ULUDAĞ
Analist

Piyasada Neler Açıklanacak, Neler Konuşulacak?
Temel Analiz


USDTRY
Dün ABD’de federal bütçe dengesi mali yılın ilk yarısında arttı. Mart ayı için beklenti -104,0B iken -108,0B olarak kaydedildi. Konuşmalarını takip ettiğimiz yerel Fed Başkanlarının açıklamaları da şu şekilde; Richmond Fed Başkanı Lacker, düşük işsizlik oranı ve güçlenen enflasyon rakamlarının Fed'in bu yıl faiz oranlarını 4 kez artırmasını gerektirebileceğini söyledi. San Francisco Fed Başkanı John Williams, Fed'in bu yıl 2 veya 3 faiz artırımı yapmasının makul olabileceğini ifade etti. Philadelphia Fed Başkanı Harker, yeniden faizleri artırmadan önce enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru gitmekte olduğu konusunda daha fazla kanıt görmeyi beklemesi gerektiğini belirtti. Yurt içinde ise IMF, Türkiye için 2016 yılı büyüme beklentisini yükseltti. Bugün USDTRY paritesi 2,8474 seviyesinde fiyatlanmaktadır. Bugün ABD piyasasında çekirdek perakende satışlar açıklanacak. Beklenti yüzde -0,1’den yüzde 0,4’e artacağı yönünde. Aylık perakende satılarda da artış bekleniyor. Yurt içinde ise beklenen makro veri bulunmamaktadır. USDTRY paritesi için bugün 2,8610 direnç seviyesi test edilebilir. Yön aşağı döner ise 2,8426 destek seviyesini takip edebiliriz.
EURUSD
Euro Bölgesi’nde bugün ECB üyesi ve Avusturya MB Başkanı Nowotny’nin konuşması takip edilecek. Ayrıca bölgede sanayi üretiminde şubat ayı için yüzde -0,7 gibi bir gerileme beklenirken sanayi üretimi yüzde -0,8 olarak kaydedildi. Ocak ayında sanayi üretimi yüzde 2,1 idi. ABD kanadında ise perakende satışların mart ayında yüzde -0,1’den yüzde 0,1’e yükselmesi bekleniyor. Bugün açıklanacak üretici fiyat endeksinde ise aylık bazda yüzde 0,2’lik bir beklenti görülüyor. EURUSD paritesi bugün 1,1338 seviyesinde fiyatlanmaktadır. Yönün aşağı olduğu durumda 1,1309destek seviyesini test etmesi beklenebilir. EURUSD için yukarı yönlü bir hareketlilik hakim olduğunda 1,1391 direnç seviyesi izlenebilir.
USDJPY
Japonya’da bu sabah sermaye malları fiyat endeksi açıklandı. Endesk için piyasa beklentisi yüzde -3,5’e gerilemesi iken beklentinin üzerinde gelerek yüzde -3,8’e geriledi. Çin tarafında ise ihracatlar ve ithalatlar beklentileri karşılarken geçen yılın mart ayına göre ihracatlar yüzde 11,5’e, ithalatlar ise yüzde -7,6’ya yükseldi. Çin’in ticaret dengesi için mart ayında 30,85B olan beklentinin altında 29,86B’a geriledi. ABD’nin ekonomik ajandasında ise bugün perakende satışlar, üretici fiyat endeksi, ham petrol stokları takip ediyor olacağız. USDJPY paritesi bugün 109,25 seviyesine tırmanmış durumda. Yukarı yönlü hareketin devamı halinde 109,67 direnç seviyesi test edilebilir. Aşağı yönlü bir baskı olur ise parite 108,74 seviyesinde destek bulabilir.

Sipariş Talep Formu

Online Hesaplama

 
Bu sitede istatistiki amaçlar için çerezler kullanılmaktadır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek bunların kullanımını kabul edersiniz.